Filtr fotograficzny – jaki?

29-02-2020

Wiele osób zastanawia się – czy jest mi potrzebny filtr. A jeżeli już to jaki?

Na dzień dzisiejszy co prawda filtry nie spełniają już takiej roli jak w przypadku fotografii analogowej, ze względu na coraz lepszą jakość matryc, w które są wyposażone nowoczesne aparaty. Niemniej jednak filtry zwłaszcza te efektowe pomagają osiągnąć zamierzone efekty na zdjęciu.
W minimalnej mierze potrzebny jest co najmniej filtr UV – chroniący obiektyw przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, pyłem jak i przy czyszczeniu. Niejednokrotnie znane są przypadki gdzie to właśnie filtr za kilkadziesiąt złotych uratował dość drogi obiektyw.

 

Rodzaje i funkcje filtrów

 

Filtr UV – podstawowy filtr pełniący przy fotografii cyfrowej głównie funkcję ochronną. Głównym założeniem tego typu filtrów było blokowanie promieni ultrafioletowych przy fotografii analogowej, gdzie na zdjęciach występowało niebieskie zabarwienie fotografii. Na dzień dzisiejszy jest stosowany głównie jako ochrona obiektywu.

 

 

Filtry polaryzacyjne – pod względem popularności drugi najczęściej stosowany rodzaj filtru. Znajdują zastosowanie tam, gdzie trzeba wyeliminować odblaski. Użytkownicy aparatów fotograficznych stosują je głównie w celu przyciemnienia nieba czy też niwelacji refleksów. Ich budowa nieco różni się od zwykłego filtra UV – składają się z dwóch pierścieni, z których jeden jest obrotowy. Dzięki takiej budowie możliwa jest regulacja przepuszczalności filtra dla światła o określonym stopniu polaryzacji.

 

 

Filtry efektowe – filtry które umożliwiają osiągnięcie jakiegoś efektu wizualnego na zdjęciu. Przykładem takiego filtru jest filtr gwiazdkowy, który zamienia źródła światła w gwiazdki, np. z ulicznej latarni. Innym przykładem są filtry zmiękczające. Dzięki nim można osiągnąć spadek kontrastu na zdjęciach – stosowane głównie w fotografii portretowej.

 

 

Filtry połówkowe – używane głównie w fotografii krajobrazu. Pozwalają na osiągnięcie dwóch różnych poziomów ekspozycji na zdjęciu. Np. kiedy chcemy przyciemnić zbyt jasne niebo a nie chcemy stracić jasności w dolnej części zdjęcia. Występuje wiele rodzajów (głównie kolorystycznych) tych filtrów. Najczęściej są używane filtry szare połówkowe.

 

 

Filtr szare – filtry stosowane w celu wydłużenia czasu otwarcia migawki. Umożliwiają zastosowanie dłuższej ekspozycji bez zmiany przysłony czy też czułości ISO. Stosuje się je aby osiągnąć efekt np. rozmytego wodospadu.