Jaki monitor wybrać?

25-02-2021

Jaki monitor wybrać - Asus vg248qe 144hz

Ponieważ monitor to podstawowe narzędzie pracy i rozrywki, warto z rozwagą podejść do jego zakupu. Czym należy się kierować, aby podjąć właściwą decyzję? Jakie parametry mają największe znaczenie? Czy przeznaczenie sprzętu również jest ważne? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym udzielamy odpowiedzi na te pytania!

Przeznaczenie

Podstawową kwestią, od której zależy wybór monitora, jest jego przeznaczenie. Najczęściej używa się go do:

  • pracy biurowej i edukacji,
  • multimediów,
  • grania.

Omawiamy wszystkie 3 zastosowania, wskazując, jaki model będzie odpowiedni pod ich kątem.

Praca biurowa i edukacja

Ponieważ czynności związane z pracą biurową i edukacją da się z powodzeniem wykonywać na monitorze o dość przeciętnych parametrach, można go kupić za stosunkowo niewielką kwotę – do 1500 zł. Ważna jest natomiast ergonomia i konstrukcja, która powinna zostać dopasowana do stanowiska. Uniwersalnym wyborem jest model o proporcjach ekranu 16:10, np. EIZO EV2360-BK albo LG 24BK550Y-W.

Multimedia

Bardziej zaawansowane muszą być monitory przeznaczone do obróbki zdjęć czy filmów. Warto zainwestować w egzemplarz kalibrowany, jak np. Samsung LU32H850UMUXEN, którego parametry pozwalają na obsługę wielu palet kolorów. Współczesne modele do zastosowania multimedialnego proponują tak wiele możliwości, że są w stanie wyświetlać nawet ponad 1 miliard barw. To przekłada się na doskonałe detale obrazu. Koszt zakupu takiego monitora jest oczywiście odpowiednio wyższy i zaczyna się od kilku tysięcy zł.

Gry

Osobną kategorię tworzą modele przeznaczone dla graczy, które są wyposażone w specjalne mechanizmy dostosowujące parametry wyświetlanego obrazu do specyfiki gry. Działają szybko i mają wysoką częstotliwość odświeżania matrycy (min. 144 Hz), a do tego korzystają z technologii na poziomie co najmniej Full HD. Wszystkie te wymagania spełniają m.in. monitory Asus VG248QE i AOC G2460PF, które można kupić za ok. 1000 zł.

Parametry

Wybierając konkretny egzemplarz, warto dokładnie sprawdzić jego parametry. Które są najważniejsze? Oto lista kluczowych właściwości, na jakich należy się skupić.

Rozdzielczość i przekątna

Najczęściej spotykane są monitory o przekątnej 24 i 25 cali i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. To w zupełności wystarczające parametry do użytku domowego i grania, jednak w przypadku długiej pracy warto zastanowić się nad większym egzemplarzem, który osiąga np. 27 albo nawet ponad 30 cali.

Dostępne złącza

Przed zakupem należy sprawdzić, ile złączy HDMI posiada monitor, a jeśli zamierza się podłączyć do niego laptop, warto zorientować się w dostępności wejścia HDMI-MHL. W przypadku wysokich wymagań, co do jakości obrazu, najlepszym rozwiązaniem jest złącze Display Port.

Czas reakcji plamki

To ważny aspekt przy wyborze monitorów do gier, który określa czas reakcji urządzenia. Powinien być on jak najkrótszy podczas dynamicznych rozgrywek komputerowych.

Kontrast statyczny

Ten parametr definiuje rzeczywistą wartość kontrastu gwarantowanego przez dany monitor – im wyższa, tym lepiej.

Typ matrycy

Poszukując monitora do zaawansowanego zastosowania, np. obróbki zdjęć, warto zainwestować w egzemplarz wyposażony w matrycę IPS. Najtańsze są modele z wariantem TN, a swego rodzaju kompromis stanowią MVA i PVA.

Kąty widzenia

Szeroki kąt widzenia, który przekracza 170 stopni, to cecha droższych i lepszych monitorów. Dzięki niej nawet mocno obrócony ekran gwarantuje niezmienną, wysoką jakość. Bogate możliwości ustawienia oferują modele Asus VG248QE Full HD 144 Hz i AOC G2460PF.

Cena

Nie da się ukryć, że budżet to kluczowy aspekt, który decyduje o wyborze monitora. Należy mieć świadomość, że profesjonalny model do zaawansowanych zastosowań kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych.

Szeroki wybór monitorów

Oferujemy spory asortyment i jednocześnie dobre ceny. Gwarantujemy indywidualne podejście do klienta, nowoczesny wygląd sklepu, wyczerpujące opisy produktów i wiele opcji płatności. Zachęcamy do składania zamówień na monitory, w tym np. polecane modele Asus VG248QE Full HD 144 Hz i AOC G2460PF. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.