Blendy fotograficzne

12-03-2020

Blenda fotograficzna to jedno z najbardziej podstawowych akcesoriów w fotografii studyjnej oraz portretowej. Przeznaczeniem tego modyfikatora jest odbijanie lub też w zależności od barwy blendy zmiana barwy światła.

Blendy najczęściej wykorzystuje się m.in. w plenerze celem odbicia naturalnego światła zastanego – głównie w fotografii portretowej.  Światło w fotografii jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na charakter zdjęcia. Ważniejszym niż to co fotografujemy oraz czym fotografujemy. Ten element, który nie zależy od nas wpływa na to jakie zdjęcie będzie – czy będzie ciekawe, oraz jakie efekty wyjdą po naciśnięciu spustu migawki.

Częściowo można zapanować nad światłem. Służą temu różne modyfikatory światła, m.in. właśnie blendy. Są najczęściej stosowane w plenerze z racji swojej budowy oraz prostoty użycia.

Blendy można podzielić na wiele kategorii m.in. ze względu na:

Rozmiar

Barwę płaszczyzny

 • 2w1 zazwyczaj płaszczyzny: srebrno – białe lub srebrno - złote
 • 5w1 zazwyczaj płaszczyzny: złota, srebrna, biała, czarna oraz dyfuzor
 • 7w1 zazwyczaj płaszczyzny: złota, srebrna, biała, czarna, zielona, niebieska oraz dyfuzor

Kształt

 • Owalne
 • Okrągłe

Trójkątne

Funkcje poszczególnych płaszczyzn:

 • Płaszczyzna złota - intensywnie ociepla kadr, podnosi kontrasty zdjęcia
 • Płaszczyzna srebrna - mocno odbija światło, gdy ekspozycja jest niewystarczająca, bądź zależy nam na podniesieniu kontrastu; oświetlenie jest kontrastowe, ale bez zmiany kolorów na zdjęciu.
 • Płaszczyzna biała - odbija światło w sposób bardziej stonowany, niż płaszczyzna srebrna, zapewniając delikatne, równomierne doświetlenie; nie wpływa na kolory zdjęcia.
 • Płaszczyzna czarna - stosowana w celu odcięcia światła, odbijającego się od innych przedmiotów w kierunku fotografowanego obiektu.
 • Płaszczyzna zielona - tzw. green screen - najczęściej stosowana jako tło, przeznaczone docelowo do usunięcia, podczas nagrywania filmów czy wykonywania kolaży graficznych. Jako odbłyśnik, używana w fotografii
 • kreatywnej, zabawia światło na kolor zielony.
 • Płaszczyzna niebieska - tzw. blue screen - analogicznie jak zielona, najczęściej wykorzystywana jako tło. W przypadku pracy z odbłyśnikiem, zabarwia światło na kolor niebieski.
 • Płaszczyzna wewnętrzna (dyfuzor) - stanowi stelaż całej konstrukcji, a używana oddzielnie umożliwia rozpraszanie zbyt ostrego światła - np. w słoneczny, bezchmurny dzień, lub w studio, kiedy nie dysponujemy parasolką dyfuzyjną czy softboxem.

Jaki rozmiar/kształt blendy?

Przy fotografii portretowej najlepszym kształtem blendy będzie blenda owalna. Rozmiar – najlepiej po długości zbliżony wysokości dorosłego człowieka, jeżeli będziemy fotografować całą postać. Warto jest też mieć w zanadrzu mniejszą, jeżeli będziemy portretować np. górną część modela. Jest to uwarunkowane wygodą pracy – im większa blenda, tym większa podatność na wiatr. Z racji swojej powierzchni może ona zadziałać jak żagiel lub latawiec.

Podczas pracy z blendą należy zwrócić uwagę na to jak pada odbite od blendy światło – nawet kilka centymetrów lub inny kąt może spowodować iż oświetlimy tylko część ciała osoby portretowanej, co finalnie zepsuje efekt oraz wydłuży pracę przy post produkcji.

Gdy chcemy wykonać zdjęcia samej twarzy, wystarczająca będzie mniejsza blenda kołowa. Natomiast gdy nie mamy do dyspozycji asystenta, dobrym wyborem będzie blenda trójkątna z rączką. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednej ręce możemy trzymać aparat, a drugą kontrolować światło blendą.

Ile to kosztuje?

Blendy należą do grupy tych tańszych akcesoriów fotograficznych. Zazwyczaj są to koszty od kilkudziesięciu złotych (wszystko zależy od rodzaju, rozmiaru oraz jak powszechnie wiadomo – producenta) do 200-300 zł. Z czasem przy intensywnym użytkowaniu blendy ulegają zużyciu – głównie przetarcia od składania. Czy warto inwestować w droższy sprzęt tego typu? Tutaj raczej można by wypośrodkować. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, sprzęt ten ulega zużyciu mechanicznemu, a co za tym idzie co jakiś czas trzeba będzie taka blendę wymienić.